5 Nisan 2013 Cuma

Bugün iki koloniye kat verdim.05.04.2013

                        Fuat Alperen Turgut, Babasına yardım ediyor sağolsun. Haftasonu günlerden pazar. Arıları ziyarete geldik. Yanımızda yeni yapmış olduğum yarm ballıklarıda getirmiştik. Nasip olursa 2 kolonim 10 çerçevede en yakın zamanda kat verilecek.
                           Arlar bu sene erken gelişti. Baharın erken gelmesininmi faydası oldu yoksa yapılan uygulamaların. Polen akışı çok güzel, Geçen yıl şehir merkezinde terasta kışlatmıştım arıyı, Bu yıl köyde bahçede kışlattık. Kolonilerimiz gayet sağlıklı.

                                         Fuat bey suyla oynamayı seviyor.
                      Artık kovanlarımı kendim yapmaya başladım. Yeni yaptığım ballıkların kapakları içinde kolları sıvadım. Üstü yalıtımlı Kovan kapaklarını yapmaya başladım. Henüz bitmedi en kısa zamanda hazır hale gelecek.Kavak kontraplağından yapıyorum. 8 mm lik iki adet kontraplak arasına 10mm sert straforlardan kullanıyorum. Arıların konforunu atıracağımız gibi, bunun yanında birçok avantajlar sağlayacağız inşaallah. Yazın sıcaktan kışın yağmur  yoğuşma ve soğuktan arılarımız korunmuş olacak.
                         Bu yıl amatör arıcılıkta 3. yıla giriyoruz. Baya bir yol katettiğimi düşünüyorum. Tabiki bu konuda desteklerini aldığımız hocalarımızın katkısı azımsanmaz. Bilgiyi paylaşan tüm arıcı arkadaşlarımdan ve ağabeylerimden Allah razı olsun.
                            Bugün 5 Nisan Cuma, sabah sabah arıları ziyarete geldim. Aslında zorunlu geldim, içimde bir tedirginlik vardı. Arılara kat atmamız gerekiyordu. Ne olur ne olmaz bakarsınız oğula meylederler. En iyisi işimizi sağlama alalım dedik ve 2 kolonimize kat attık. Şu an 13 er çerçeveye çıkardım yanına 2 litrelik kayıklık şuruplukla böldük. 2şer litrede şurup çektim.Çuvalıda Z şeklinde örtüp kapattık Allahın izniyle
Bundan sonrasında biraz nefes alabiliriz. 1 hafta sonrasıda diğer 2 koloni kat isteyecektir.
                                       

                           Kıştan çıkan kovanlarda bir bu kaldı, onuda haftaya nasip olursa aktaracam, Hepsi takım olacak inşaallah. Bugün gelmişken Varroa mücadelesinide yaptım. Formik asit verdim dördünede. İlk parti formik asiti 2 hafta önce vermiştim. Yok denecek kadar az varroa dökülmüştü. Bir sefer daha verdim. Hayırlısı bakalım..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder